Batıkent DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ

Diş hekimliğinde, bilgisayar teknolojisi ve diş hekimliği birlikte dijital diş hekimliğini oluşturmuştur. Dijital diş hekimliği, modern teknolojisi ile geleceğin anahtarı olma yolunda devam etmektedir.

Batıkent DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ VE CAD CAM

CAD CAM(Computer Aidet Design-Computer Aidet Manufacturing) yani bu Bilgisayar Destekli Tasarım-Bilgisayar Destekli Üretim anlamına gelmektedir. Bu iki teknik konsept diş hekimliği için geliştirilmiş, 3 boyutlu bilgisayar ile çalışan tasarım ve üretim cihazıdır.Cad Cam,  dijital diş hekimliği için önemli uygulama alanlarındandır.3 boyutlu tekniği, röntgen ve tomografi de olduğu gibi 2 boyutlu değildir. Hem dış hem iç yüzeyinin şekli hakkında bize bilgi verir.

Batıkent CAD CAM SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR

Sistemin kendisi, 3 boyutlu optik ölçü alan ağız içi kameradan alınan görüntüleri bilgisayar programları ile işlenerek, bilgisayar yazılımı ile çalışan hassas bir mikro freze makinesine gönderilmesi; ve bu yapılan işlemle zirkonyum ve porselen bloklardan inley, onley, köprüler, kuron(kaplama diş) ve sabit protez altyapıları üretilmektedir.

DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ AVANTAJLARI

-Tedavi süresi kısalmıştır, diş tedavileri 2 saat gibi kısa sürede bitirilebilmektedir.

-Estetik ve biyolojik uyumluluğu yüksek materyallerin kullanımı artmıştır. Biyolojik anlamda güvenilir malzemeye arayışı, metal içermeyen protez diş tedavilerine talep artmıştır. Zirkonya geleneksel yöntemlerle işlenmesi çok zor olan materyaller CAD CAM sistemi ile başarılı bir şekilde hazırlanmaktadır.

-Geleneksel ölçü alma yöntemine gerek duyulmamıştır.

-Hata ihtimali çok azalmıştır.

-İmplant tedavilerinin başarısını ve estetiğini artırmıştır.

Dijital Diş Hekimliği İle İmplant Yerleştirilmesi

           İmplant yerleştirilmesi düşünülen ve 3 boyutlu tomografide elde edilen görüntüdeki diş eksikliğini gösteren bölgenin, 3 boyutlu kamerası ile ağız içi görüntüsü alınır. Bu iki görüntü, Bilgisayar ortamında çakıştırılarak, 3 boyutlu yazılım ile olası restorasyon ve en ideal implant yerleştirme açısı ve derinliği elde edilmektedir. Böylece implant cerrahisinde komplikasyon riski azalır, implant üzerine yapılacak protez üst yapı kusursuz olarak hazırlanmış olur.

  1. Zirkonyum Abutment Üretilmesi

CAD CAM cihazı ile bio uyumluluğu yüksek olan zirkonyumdan veya güçlendirilmiş seramikten implant abutmentleri hazırlanmaktadır. Böylelikle özel estetik ve fonksiyonel zirkonyum abutmentler elde edilir. Zirkonyum veya seramik abutmentler tercih edildiği zaman, ağız içi dokulara maksimum uyumu, ışığı doğal diş gibi görüntü veren abutmentler kullanılmış olur

CAD CAM İLE DİŞ TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR

Ağız içinden kamera ile hazırlanmış kavitenin veya prepare edilmiş dişin optik ,dijital ölçüsü alınır.Bilgisayar programı ile tasarımı yapılır ve blok kazınır gerekirse sinterlenir . İşlemin aşamaları ise şöyledir.

1.aşama: Optik kamera ile alınan ölçü kameranın bağlı olduğu bilgisayara transfer edilir.

2.aşama: Bilgisayar görüntüleri 3 boyutlu hale getirildikten sonra diş hekimi tarafından marjinler ve konturler belirlenip dişe uygun tasarım yapılır. Sistem biogeneric özelliği ile hastanın mevcut dişlerine benzer yapıda restorasyon önerir. Kontür değişikliği yapabilir, karşı dişlere olan kontakt noktaları sıklığını artırıp azaltabilir.

3.aşama: Tasarım bittiğinde uygun renk ve boyutta blok seçilir. Blok mikro torna cihazı ile freze edilerek, diş formu elde edilir. Bloklar, feldspatik ve lösitle güçlendirilmiş cam seramikler olduğu gibi yüksek dirence sahip porselen ve nano seramiklerde olabilir.

Ayrıca zirkonyum altyapı ile beraber üzerine kullanılacak porseleni birlikte freze ederek, daha sonra bu iki parçanın birleşmesine olanak sağlamaktadır.

4.aşama: Protez diş ya da inley ve onley dolgu formu verilen, porselen, zirkonyum ve materyalin, cilalanması, renklendirilmesi ve glazelenmesi bu işlem için üst düzey teknoloji ürünü fırınlar kullanılmaktadır. Klinikle kullanılan CAD CAM sistemi ile dijital ölçünün alınması, tasarım ve üretim hastanın yanında  gerçekleştirilmektedir, işlem tek seansta son bulmaktadır.

DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ VE GÜLÜŞ TASARIMI

Dijital diş hekimliğinin bir diğer avantajı ise estetik gülüş tasarımı yapmasıdır.mikro kamera yardımı ile 3 boyutlu hale dönüşen dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısında istediği değişiklikleri yapabilmesi, karşı dişlerle olan kontakt noktaların sıklığının artırıp azaltabilmesine imkan vermektedir

Ayrıca, bu yöntem ile elde edilen dişlerin olası bitmiş haline yönelik görüntüler bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile uyumlanmakta, diş hekimi ve birey yapılacak olan restorasyonu bitmeden görebilme imkanına sahip olabilmektedir. Estetik gülüş tasarımını işlemler öncesinde bilgi almış olacaktır.

Keçiören Şube:

Kavacık Subayevleri, Geziyolu Sk. No:10, Keçiören/Ankara
Call Us Now at

Telefon:

(0312) 517 30 63

Batıkent Şube:

Kardelen, 2026 Arı 85 Arkent 91 Sitesi No:5, Yenimahalle/Ankara
Call Us Now at

Telefon:

(0312) 255 64 64