Ortodontik Tedavi
Ortodontik tedavi ya da sıkça bilinen adıyla diş teli tedavisi diş ve diş eti problemlerinin tedavi altına alınmasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemiyle hastaların sağlıklı ve estetik gülüş elde etmesi mümkün kılınmaktadır.
Genellikle birkaç ay tedavi süreci daima kademeli olarak uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilerek hastanın ideal diş ve diş eti sağlığını elde etmesi amaçlanır. Ortodontik tedavide kullanılan yöntemleri sıralamadan önce hangi diş ve diş eti problemlerinde ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulur öncelikle buna yer vermemiz daha makul olacaktır.
Ortodontik Tedavi Kimlere Uygundur?
çarpık dişlere sahip kişilere
eğri, olduğundan büyük ve ayrık dişlere sahip kişilere
bebeklik döneminden kalan parmak emme alışkanlığına dayalı deformasyonlara
alt çeneyle üst çene arasındaki çapraşıkların düzeltilmesinde uygulanır.
Bütün bu alanlara yönelik olarak ortodontik tedavi sürecine yönelik olarak hastaların kısa süre içerisinde tedavi altına alınması olanaklı kılınmaktadır. Bu durum ele alındığı zaman her halükarda bireyin alt çene ve üst çene arasındaki her türlü deformasyonun kısa süre içerisinde önlenmesi sağlanmaktadır.
Ortodontik Tedavinin Avantajları
Diş teli tedavisi sayesinde herhangi bir şekilde kimyasal madde söz konusu olmaksızın bireyin alt ve üst çenesi arasındaki uyumsuzluk giderilir. Bunun yanı sıra eğri, ayrık dişlerin de kısa süre içerisinde tedavi altına alınarak her türlü estetik gülüş sorunlarına neden olan etkenlerin bir çırpıda ortadan kaldırılması amaçlanır. İşte yer verilen tüm bu özellikleri ele alacak olursak her anlamda ortodontik tedavinin pek çok yönden avantajının bulunduğunu kesinlikle ele almamız mümkün olmaktadır. Bu sayede ortodontik tedavi sayesinde pek çok hastalıkların çok kısa süre içerisinde her anlamda önüne geçilmesi mümkün hale gelecek nitelik olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede tamamen profesyonelce alanında uzman hekimlerle etkin tedavi yöntemine gidilmesi mümkün kılınacaktır.
Ortodontik Tedavi Uygulamaları
Ortodontik tedavi uygulamasında birden fazla yöntem tercih ediliyor. Bunlar üzerinde durmak ve diş teli tedavisinin kaç seansta tamamlanacağı, ağrılı sızılı olup olmayacağı gibi konular hakkında ayrıntılı bilgi aktarmak gerekir. Bu sayede hastaların oldukça kısa süre içerisinde eski diş sağlığına kavuşması mümkün olacaktır. Ortodontik tedavide uygulanan başlıca yöntemler şunlardır:
braket uygulaması
aparey uygulaması
hareketli yer tutucu uygulaması başlıca uygulanan tedavi yöntemleri olarak bilinir.
Bu tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edileni braket uygulamasıdır. Bu uygulama hem zamandan tasarruf sağlanması hem de diğer uygulamalara göre daha kısa sürede tamamlanması sayesinde uzmanların da en çok önerdikleri yöntem olarak karşımıza çıkar. Bütün bu özelliklerine yer verilecek olunursa her açıdan önde gelen ortodontik (diş teli tedavisi) olarak yer aldığını kesinlikle dile getirmemiz gerekmektedir.
Braket
Dişlerin üzerine braketler yapıştırılır ve dişler için özel olarak hazırlanan teller kuvvetlice dişlerden geçirilir. Diş telleri sayesinde dişlerdeki ayrıklık veya eğrilik sorunları ortadan kaldırılmasının yanında alt ve üst çene arasındaki çapraşıklıkların da kısa sürede tedavi altına alınması mümkün olmaktadır.
Günümüzde braketler yetişkinler ve çocuklar için iki türlü uygulanmaktadır. Yetişkinler için şeffaf braket uygulanması söz konusuyken çocuklar için renkli braket tercih edilebilmektedir. Ortada duran tüm bu özellikleri dikkate alırsak her yönden diş ve diş eti rahatsızlıklarının çok kısa süre içerisinde tedavi altına alınmasında yaygın tedavi yöntemi olmaya devam ettiğini dile getirmemiz gerekir.
Aparey
Braket uygulamasına alternatif olarak tercih edilen bir diğer ortodontik diş tedavisidir. Bu sayede dişteki estetik bozuklukların kısa sürede giderilmesi olanaklı olacaktır. Aparey sabit ve hareketli yer tutucular olarak uygulanmakta olup bantlar yardımıyla apareyler dişe tutturulur. Bu sayede diş ve diş etindeki sağlık sorunlarının giderilmesinde etkili olmaya devam ettiğini kesinlikle ele almamız gerekmektedir.
Yer Tutucular
Ortodontik tedavi sürecine yönelik olarak sabit ve hareketli yer tutuculardan da kesinlikle söz etmek gerekir. Bu yöntemlerle her açıdan hastaların kısa süre içerisinde deforme olmuş dişlerden kurtulması amaçlanır.
Sabit yer tutucular çocuklar için uygundur. Özellikle süt dişlerinin kaybedildiği zamanlarda yeni dişin çıkıncaya kadar eski dişlerin kayması sorunlarına karşı tercih edilmektedir.
Hareketli yer tutucular ise akrilik kaplama olarak karşımıza çıkar. Çenenin üzerine yerleştirilen akrilik ve teller yardımıyla boşlukların doldurulmasına dayanan cerrahi yöntem olarak kendini gösterir.
Bütün bu tedavi yöntemleri dikkate alındığı zaman her açıdan ortodontik tedavi sayesinde kişinin kısa süre içerisinde iyileşmesi ve her açıdan eski sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.
Çapraşık Dişlere Özel Ortodontik Tedavi
Alt ve üst çene arasındaki çapraşık durumlarda özel cerrahi müdahale gerekir. Bu gibi durumlar için geliştirilen ortodontik tedaviler sayesinde hastaların kısa süre içerisinde deforme olmuş ve estetik görünümü tamamen bozan dişlerinden kurtulması amaçlanmaktadır.
Splint adı verilen ve alt çeneye yerleştirilen aygıt sayesinde çapraşık diş sorunlarının kısa sürede giderilmesi mümkün olacaktır.
Damağa yerleştirilen plastik bir diğer aygıt çeneyi genişletmeye yardımcı olur. Bu da alt ve üst çene arasındaki çapraşıklığın ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bütün bu tedavi yöntemleri de genellikle çapraşık diş sorunları açısından önde gelen tedavi yöntemleri olarak karşımıza çıkıyor.
Braketsiz Ortodonti Tedavisi
Yetişkinler için braket kullanmaya gerek kalmadan ortodontik tedavi uygulaması mümkün olmaktadır. Şeffaf oldukları için normal diş yüzeyinde kesinlikle görünmeyen bu ortodontik tedavide kişinin hem diş teli tedavi sürecindeki telleri dişlerinde görmek istememesi hem de estetik görünümünü bozmak istememesi gibi durumlara karşı her yönden tercih edilir. İşte bu gibi durumlar dikkate alınarak braketsiz tedavinin yaygın olarak tercih edildiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekecektir.
Braketsiz ortodonti tedavisi sürecinde bireyin yemek yerken veya dişini fırçalarken şeffaf olan malzemeyi dişinden çıkarması lekelenmemesi açısından gereklidir. İşte yer verilen tüm bu özellikleri dikkate alındığı zaman ortodonti tedavisi adına son derece makul olmaya devam eden yöntemler arasındaki yerini koruduğunu dile getirmemiz gerekmektedir. Bu da son derece önem teşkil eden nitelik olarak değerlendirildiği zaman her halükarda dikkat çeken noktayı bir arada tutmaktadır.
Ortodontik Tedavinin Süreci
Ortodonti tedavisinin bir aydan uzun süreli sürece sahip olduğunu dile getirmek gerekir. Bu süreye bağlı kalarak her açıdan ortodontik tedavi sürecine yönelik olarak bireyin kısa sürede bütün diş ve diş eti rahatsızlıklarını önlemesi amaçlanmaktadır. Ortada duran tüm bu özelliklerine dayanarak kısa süre içerisinde bütün sağlık sorunlarından bireyin kurtulması amaçlanmaktadır. Ayrıca özel müdahale durumlarında bu seans süresinin bir yıla kadar uzadığı görülmektedir. İşte her halükarda dikkat edildiği zaman ortodontik tedavi sürecinin tamamen uzadığını kesinlikle dikkate almamız mümkün olacaktır. Ortada duran tüm bu özellikleri dikkate alırsak her açıdan yaygın olmaya devam ettiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir. Bütün bunlar da her açıdan dikkat çeken niteliklerden bir diğeri olarak önem teşkil eden konu olarak varlığını gösterir.
Ortodonti Tedavisinde Merak Edilenler
Hastaların sıkça merak ettikleri durumlar arasında diş telinin ne olduğu geliyor. Diş telleri hastalardaki deformasyonun önlenmesi açısından dişlerin bütününe kuvvetli olarak yerleştirilen tıbbi tedavi yöntemidir. Uzman hekimin görüşü dikkate alınarak bir ay veya daha uzun süreli dişte kalması gerekecektir. Ancak son dönemlerde hastaların diş teline alternatif olarak geliştirilen şeffaf ortodontik tedaviler bulunuyor. Fakat bu tercih edilirse her yemek yeme durumunda veya diş fırçalama gibi durumlarda mutlaka ama mutlaka çıkarılması gerekir.
Ortodonti tedavisi diş tellerinin kuvvet etkisinden yararlanılarak ayrık, çarpık ve eğri dişlerin tedavisinde en etkili yöntem olarak karşımıza çıkar. Üstelik kafa arkasına yerleştirilen bantlar yardımıyla üst çenenin gelişmesi yavaşlatılarak alt ve üst çene arasındaki çapraşık durumların kısa süre içerisinde tedavi altına alınması amaçlanmaktadır.
Kurumsal olarak hizmet veren ortodonti merkezimizde sağlığın önemini ilk sırada tutan anlayışla size 21. yüzyılın bütün imkanlarını sunarak en iyi şekilde hizmet veriyoruz. Bu sayede diş ve diş eti sorunlarının tamamıyla ortadan kaldırılarak bireyin doğal ve sağlıklı dişlere kavuşması mümkün kılınmaktadır. Bu da son derece önemli bir konu olup mutlak surette tedavi altına alınması gerekir. Unutmayın, sağlıklı gülüşler mutluluğun resmidir.

Keçiören Şube:

Kavacık Subayevleri, Geziyolu Sk. No:10, Keçiören/Ankara
Call Us Now at

Telefon:

(0312) 517 30 63

Batıkent Şube:

Kardelen, 2026 Arı 85 Arkent 91 Sitesi No:5, Yenimahalle/Ankara
Call Us Now at

Telefon:

(0312) 255 64 64