Batıkent Restoratif diş tedavisi

Estetik açıdan güzel bir gülümseme sağlamak için, uygulanan tedavi şekline “restoratif diş tedavisi” denir. Her bireyin kişisel estetik beklentileri bulunmaktadır. Estetik nitelikler bir yana, doğallık ve sağlık ile bir araya geldiğinde olumlu görüntüler ortaya çıkmaktadır. Dişler arasındaki dizilim ve görünüm, dişleri çevreleyen yumuşak dokunun yapısı, hastanın yüz görünümündeki karakteristik yapı bir bütünü oluşturmaktadır. Bu yüzden, yüz hatlarına uyum sağlayan detaylarla ilişkili olarak, diş hekimi ve teknisyenlerin titiz çalışmaları sonucunda doğal ve güzel bir görünüm elde edilmektedir. Diş yapısının istenilen nitelikleri kazanması , diş rengi, diş taşlarının giderilmesi yüzey temizliği restoratif diş tedavisinde çok önemlidir. Bu yüzden yapılan uygulama uzman diş hekimi ve deneyimli teknisyenler tarafından uygulanmalıdır.

Restoratif diş tedavisinde kullanılan yöntemler

Restoratif diş tedavisinde birden çok teknik uygulanmaktadır. Direkt ya da indirmekte olarak yapılan kompozit uygulamalar, porselen estetik çalışmalar, gülüş tasarımının yapılması, diş beyazlaşma uygulamaları, dentin hassasiyeti için yapılan tedaviler, viral pulpa tedavisi, Pre-protetik restorasyon uygulaması yapılmaktadır. Bunlardan ayrı, yaşlı(Geriatri) ve onkoloji hastalarına uygulanan konservatif diş tedavileri, yetişkinler için koruyucu tedavi uygulamaları gibi çeşitli yöntemlerle hastaların yaş, bireysel sorunları, ağız ve diş muayenesi bulgularının değerlendirilmesinin sonuçları gö önüne alınarak uygun tedaviye karar verilmektedir.

Restoratif diş tedavisi kimlere uygulanmaktadır

İnsanlar gülümsemesinin güzel ve etkileyici olmasını istemektedir. Bu yüzden estetik duyarlılığa sahip olan kişilere Restoratif diş tedavisi yapılmalıdır. Ağız ve çene yapısında Deformite ya da kaza sonucu yaralanmalar ile oluşan deformasyonlarda bu tedavi şekli ile düzeltebilmektedir. Diş etlerinde sorun yaşayan insanların dişlerinde kalıcı leke olan bireylerin geriatri ve onkoloji hastalarının tedavilerinde bu yöntem kullanılır.O dedi abiye karar verildiğinde muayene bulguları  değerlendirilmektedir. Sonrasında elde edilen veriler ile bilimsel veriler doğrultusunda uygun tedavi planı oluşturulmaktadır. Tedavi esnasında edilen bilgiler ışığında ortodonti ortognatik cerrahi plastik cerrahi periodontal tedavi ve kozmetik diş hekimliği gibi yöntemlerden uygun olanları seçilerek uygulanmaktadır. Tercih edilen tedavi yöntemleri hakkında hasta mutlaka önceden bilgilendirilmektedir.

Restoratif diş tedavileri nasıl yapılır

Restoratif diş dolgusu başta olmak üzere tüm restoratif diş tedavisi yöntemleri, söz konusu dişin yapısına ve kök problemine göre farklı şekillerde yapılabilmektedir. Restoratif diş tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında bireysel olarak hastanın sorununa bağlıdır. Hangi yöntemin seçileceğine karar verirken hem maddi faktörleri hem de fiziksel etmenleri hesaba katmak gerekir. Pek çok diş hekimi Restoratif diş tedavisinin son çözüm olduğunu düşünmeden önce doğal diş yapısını elinden geldiğince korumaya çalışacaktır bazı özel durumlarda protez dişler daha güçlü bir seçenek olduğunda bazı durumlarda ise en ideal yöntem estetik dolgu inley ya da onley olmaktadır. Teknolojinin de gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte bugün onlarca farklı diş restorasyon yöntemi ile karşılaşmak mümkündür kişiye İse estetik ve sağlıklı bir gülüş vermeyi amaçlar oyun temleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Doğrudan uygulanan diş restorasyon tedavileri

Doğrudan uygulanan restoratif diş tedavilerinde diş boşluğuna direkt Diş dolgusu yerleştirilir tedavi genellikle bir seansta tamamlanır ve minimum ağılı  bir süreç olarak bilinir.

  • Dolaylı uygulanan diş restorasyon tedavileri

Doğrudan olmayan yani dolaylı olarak yapılan restoratif Diş tedavilerinde ise apareyler kullanılır. Bu apareyler kuronlar onlayler ya da inlayler olabilir. Kişiselleştirilmiş boşluk doldurma apareyleri olarak bilenen bu yöntemlerin her biri farklı bir amaçla hizmet etmektedir .

Kuron, onley ve inlay Üretiminde farklı materyal kullanılabilir bazı inleylerde hastanın maksimum verim alabilmesi için hala altın kullanılırken diğer aparey Çeşitlerinde porselen ve benzeri kompozit maddeler tercih edilmektedir

  • Veneer

Veneerler kompozit dolguya benzeyen ve genellikle dişin doğal renginde olan materyal katmanlarıdır yine porselen veya kompozit maddeden üretilen veneerleri uygulama esnasında diş yüzeyine sıvı misali yedirilir, böylece organik ve doğal bir görünüm oluşması amaçlanır Veneer uygulamasının hastalara sağladığı en büyük avantajı ise çatlak kırık ya da eşitsizlik sahibi ön dişleri maksimum düzeyde estetik bir görünüm sağlamak istemesidir.

Restoratif diş hekimliği sırasında uygulanabilecek diğer diş restorasyon uygulamaları arasında bonding yöntemi diş implantları Ve çıkartılabilir apareyler yer almaktadır.

Keçiören Şube:

Kavacık Subayevleri, Geziyolu Sk. No:10, Keçiören/Ankara
Call Us Now at

Telefon:

(0312) 517 30 63

Batıkent Şube:

Kardelen, 2026 Arı 85 Arkent 91 Sitesi No:5, Yenimahalle/Ankara
Call Us Now at

Telefon:

(0312) 255 64 64